Meble szkolne a bezpieczeństwo

Meble szkolne a bezpieczeństwo

Dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz inne osoby odpowiedzialne za wyposażenie placówek oświatowych zobligowane są do przestrzegania wymagań dotyczących doboru odpowiednich mebli. Zasady te wyszczególnione są przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Dyrektor to osoba bezpośrednio odpowiedzialna za stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkołach lub innych placówkach oświatowych. Powinien on zabiegać o to, aby wszystkie sprzęty, z których korzystają dzieci, były bezpieczne, a także dostosowane do wymagań ergonomii. Dodatkowo producent mebli przedszkolnych i szkolnych REFAS dba o to, aby wszystkie meble przeznaczone dla dzieci posiadały niezbędne atesty i certyfikaty, które potwierdzają ich bezpieczeństwo.

Bezpieczne meble w szkołach i przedszkolach

Meble szkolne, w tym przede wszystkim stoły i krzesła, nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników. Muszą natomiast umożliwiać dzieciom przyjęcie prawidłowej postawy siedzącej podczas nauki.

Każdy producent już na etapie projektowania mebli szkolnych czy przedszkolnych musi przewidzieć i wyeliminować wszelkie elementy, które mogą stanowić jakiekolwiek niebezpieczeństwo podczas użytkowania przez dzieci. Przede wszystkim muszą być wyeliminowane zagrożenia mechaniczne, takie jak ostre punkty czy krawędzie, które mogą powodować otarcia, a nawet rany w przypadku zaczepienia ubrania lub potknięcia się. Meble muszą też cechować się jak najwyższą wytrzymałością, dlatego też powinny być wykonane z trwałych, solidnych materiałów. Wszelkie metalowe elementy muszą być zaokrąglone lub osłonięte, aby nie groziły urazami podczas ich użytkowania.

W przypadku mebli z regulacją wysokości, wszelkie elementy do regulacji powinny być stabilnie połączone ze sobą, a jednocześnie zapewniać łatwość w obsłudze. Jednocześnie cała konstrukcja mebli powinna być tak przemyślana, by wykluczała możliwość łatwego czy przypadkowego zdemontowania przez uczniów. Wszelkie końcówki elementów ruchomych muszą być zaślepione i pozbawione ostrych krawędzi.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz